Jak Kościół radzi sobie z Objawieniami maryjnymi

  • VATICAN LETTER

- „Papież chce rozstrzygającej konkluzji” – powiedział Salvatore Perrella, członek watykańskiej komisji nad objawieniami w Medziugorju, zaznaczając, iż praca ta dopiero się rozpoczyna. Dodał, że będzie to bardzo długi proces i sprawa do przeanalizowania jest poważna i bardzo złożona, ale jednocześnie nie jest niemożliwa do rozwiązania.

 

 

Ojciec Salvatore Perrella to marianista, asystent dziekana na Papieskim Teologicznym Wydziale Maryjnym oraz teolog i ekspert do spraw Kongregacji Nauki Wiary. W swej wypowiedzi dla Katolickiego Serwisu Informacyjnego Perrella zaznaczył, że proces badania objawień maryjnych “nigdy nie jest krótkotrwały”, powołując się na przykład objawień w Green Bay, które otrzymały akceptację kościoła po 151 latach od pierwszego objawienia oraz przywołując przykład blisko 300 lat, które zajęły Kościołowi akceptację objawień Maryi w Laus we Francji.

 

- Proces jest długotrwały, ponieważ widzący oraz świadkowie muszą zostać przesłuchani oraz owoce objawień, jak nawrócenia, cuda, uzdrowienia muszą zostać sprawdzone – zaznaczył ojciec Perrella.

 

Kongregacja Nauki Wiary w 2010 roku ustanowiła Międzynarodową Komisję do przeprowadzenia dochodzenia w sprawie 6 młodych ludzi, którzy powiedzieli, że Maryja ukazywała się im codziennie począwszy od roku 1981.

 

Objawienia w Medziugorju trwają więc już 30 lat. Tak przedłużony okres rzekomych objawień w jednym miejscu nie powoduje podejrzeń – mówi Perrella – ponieważ jest wiele podobnych precedensów, jak chociażby objawienia Naszej Pani w Laus, które trwały 54 lata i uzyskały formalne uznanie kościoła w 2008 roku. Kościół podchodzi do każdej sprawy „z maksimum roztropności, dochodzeniową skrupulatnością i zaproszeniem, by raczej przeżywać Ewangelię, niż podążać za objawieniami”.

 

Teolog dodał też, że kościół nigdy nie wymaga od wiernych, aby uwierzyli w Objawienia maryjne, nawet w te uznane. Ponieważ Kościół katolicki stwierdza, że Maryja została wzięta z ciałem i duszą do nieba ojciec Perella zaznaczył, że Maryja może objawiać się w postaci cielesnej, podczas gdy święci lub inni zmarli nie mogą. – Maryja nigdy nie przychodzi z własnej woli; Ona jest „Ambasadorem Boga” przepełniona orędziem na specyficzny czas i miejsce – podkreślił członek Międzynarodowej Komisji do spraw Medziugorja.

 

CNS