Parafia Medziugorje

 

     W 1981 r. Medziugorju, sześcioro widzących zobaczyło Panią z dzieciątkiem na ręku, która przedstawiła się jako Błogosławiona Dziewica Maryja. Medziugorje to parafia rzymsko-katolicka na terenie Bośni i Hercegowiny. W jej skład wchodzą wioski: Bijakovici, Vionica, Miletina i Šurmanci oraz samo Medziugorje, które leży ok. 25 km. na południowy zachód od Mostaru. Jest ono jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc kultu religijnego w Europie. Na terenie Medziugorja stoi jeden kościół parafialny pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła - patrona pielgrzymów, który budowano do w 1969 r. Na tyłach kościoła znajduje się ołtarz polowy i ok. 5000 miejsc dla pielgrzymów.

 

Medziugorje

 

     Miejsce pierwszych objawień Matki Bożej zwane Podbrdo, na wzgórzu Crnica, zostało upamiętnione w 20. rocznicę objawień postawieniem figury Matki Bożej Królowej Pokoju.

 

Medjugorje

 

     Od podnóża góry na samo miejsce objawień prowadzi ścieżka, wzdłuż której poustawiano płaskorzeźby z brązu, przedstawiające poszczególne stacje tajemnic różańca świętego. W drodze na miejsce objawień mijamy krzyż upamiętniający miejsce, gdzie Matka Boża - ukazując się trzeciego dnia - pierwszy raz wezwała do pokoju.

 

Medziugorje

 

     Kolejnym ważnym w Medziugorju miejscem jest Niebieski Krzyż u podnóża góry objawień. Tu spotyka się grupa modlitewna Ivana - jednego z widzących. Krzyż postawiono w 1985 r.

 

Medziugorje

 

     Inny krzyż, ze zbrojonego betonu, o wysokości 8, 56 m, postawili parafianie w marcu 1934 r. na góra Križevac (520 m. ) Na krzyżu wyryto napis: "Jezusowi Chrystusowi, Odkupicielowi rodzaju ludzkiego na znak wiary, miłości i nadziei, na pamiątkę 1900 rocznicy Męki Jezusowej". W krzyż zostały wmurowane relikwie Krzyża świętego, otrzymane z Rzymu. W orędziu z 30 sierpnia 1984 r., Matka Boża powiedziała, że: "Krzyż był w planach Bożych, gdy go budowaliście". Na sam szczyt góry prowadzi Droga Krzyżowa, a poszczególne stacje Męki Pańskiej zrobiono z tablic wykonanych z brązu.

 

Medjugorje

 

     Na szczycie Križevaca znajduje się obelisk upamiętniający miejsce, w którym po odprawieniu Drogi Krzyżowej zmarł o. Slavko Barbarić, franciszkanin. Dla osób, które z jakichkolwiek przyczyn nie mogą wejść na Križevac, za kościołem została postawiona figura Zmartwychwstałego Zbawiciela wykonana z brązu, a wokół zrobiono miejsce do odprawiania Drogi Krzyżowej grupowo lub prywatnie.

 

Medjugorje

 

     Więcej informacji na temat innych ważnych miejsc na terenie parafii Medziugorje znajdziesz na oficjalnej stronie parafialnej w przewodniku.