Medziugorje, miejsce prawdopodobnych objawień Matki Bożej przyciąga tysiące pielgrzymów

 

Wszystko zaczęło się tutaj, w wiosce położonej w sercu komunistycznej byłej Jugosławii, obecnie chorwackiej części Bośni i Herzegowiny. Miejscu nazwanym Medziugorje.

24 czerwca 1981 roku sześcioro dzieci zobaczyło po raz pierwszy kobietę, która ich zawołała. Widzieli, że była piękna, miała niebieskie oczy i patrzyła na nich z miłością. Przedstawiła się jako Matka Boża, Królowa Pokoju. Jej orędziem jest wezwanie do pojednania i przebaczenia.

Spotkania modlitewne odbywają się tutaj każdego wieczoru o godzinie 18. W tym samym czasie, kiedy domniemane objawienia miały miejsce.

SAVERIO GAETA Autor, Medjugorje: Ostatnie Proroctwo

„Przesłaniem Medziugorja jest umieszczenie Boga w centrum człowieczeństwa"

Z czasem, coraz więcej objawień było odnotowywanych. Niektórzy z domniemanych widzących, mówią, że widzą Matkę Bożą każdego dnia, inni raz w roku. Mówi się, że podczas jednego z objawień, zostało przekazanych 10 tajemnic.

SAVERIO GAETA Autor, Medjugorje: Ostatnie Proroctwo

„Są niektóre tajemnice, które zweryfikują autentyczność objawień, ponieważ one będą ujawnione 3 dni przed ich wypełnieniem".

Obecnie oficjalne stanowisko Kościoła, jest tym, które zostało przekazane biskupom byłej Jugosławii w 1991 roku: "Non constat de supernaturalitate.". To oznacza, że nadprzyrodzone zjawiska nie zostały potwierdzona, ale jednocześnie nie można ich wykluczyć. W związku z tym oficjalne pielgrzymki organizowane przez Kościół nie mogą mieć miejsca. Co roku jednak tysiące pielgrzymów przyjeżdża tutaj by się modlić. Watykan zalecił opiekę duszpasterską dla nich podczas tych pobytów.

By poradzić sobie z tą sprawą, w 2010 Papież Benedykt XVI powołał komisję, której przewodniczył kardynał Camillo Ruini, który właściwie zakończył swoją pracę.

KARD. CAMILLO RUINI 10 styczeń 2013

„Jesteśmy Komisją doradczą, przedstawiamy swoją opinię Kongregacji Nauki i Wiary. To oni zdecydują czy i kiedy zostanie wydana ostateczna decyzja".

Przez wiele lat Watykan analizował wydarzenia dotyczące Medziugorja, poczynając od wiarygodności widzących. Saverio Gaeta uważa, że domniemanym widzącym nie łatwo byłoby zaprzeczyć temu co się stało.

SAVERIO GAETA Autor, Medjugorje: Ostatnie Proroctwo

Podczas pierwszego roku objawień, rodzice tych dzieci pracowały za granicą. Rząd powiedział im: „Jeśli nie przestaniecie mówić, że widzicie Matkę Bożą, wasi ojcowie nie będą mogli wrócić z Niemiec", co dla tych rodzin oznaczało głód.

Salvatore Parella, mariolog, ekspert i członek Komisji, nie mówił o sprawie Medziugorja, ale wyszczególnił inne czynniki, które są poddane weryfikacji dla stwierdzenia autentyczności objawień.

SALVATORE PERELLA Mariolog

„Nie może być sprzeczności pomiędzy podstawowym biblijnym Objawieniem, Chrystusem i Ewangelią, a domniemanymi orędziami, które przekazywane są przez Matkę Bożą".

Podobno dochodzenie zostało zakończone. Papież powiedział, że Watykan jest na ostatnich etapach dochodzenia i spodziewa się decyzji w niedługim czasie.

Ale domniemane objawienia dalej trwają, jest więc bardziej prawdopodobne, że Kościół będzie opierał się teraz na ich pierwszym etapie.

SAVERIO GAETA Autor, Medjugorje: Ostatnie Proroctwo

„Ważną rzeczą jest wiedzieć czy Matka Boża objawiła się chociaż raz. Kiedy to zostanie stwierdzone, opinie na temat pozostaych objawień nie są już takie istotne"

Watykan musi wziąć pod uwagę rosnącą liczbę duchowych nawróceń, które mają miejsce w Medziugorju. Miejsce, które na ten moment, jest oficjalnie tylko parafią. Ale być może jest najczęściej odwiedzane na świecie.