W Watykanie przesłuchani zostali widząca Vicka i ojciec Jozo Zovko

  • vicka02

     Międzynarodowa Komisja ds. Medziugorja przy Kongregacji Nauki Wiary w Watykanie, zorganizowała jeszcze jedno posiedzeniem na które, jak dowiadujemy się nieoficjalnie, w celu złożenia oświadczenia wezwana została również widząca Vicka Ivanković-Mijatović. Oprócz niej, obecny był też były proboszcz medziugorski z czasów objawień ojciec Jozo Zovko, który również złożył swoje zeznania.

  • jozo01

W ten sposób, kontynuowane jest badanie sześciu widzących, biorąc pod uwagę fakt, że jeszcze w czerwcu tego roku swoje zeznania złożyła Ivanka Ivanković-Elez.

  • ivanka05

Z uwagi na to, że wszystkich członków komisji obowiązuje zakaz wydawania komentarzy dotyczących pracy komisji, do opinii publicznej nie wyciekł żaden ze szczegółów dotyczących wcześniejszych, ani ostatniego posiedzenia. Inaczej mówiąc, komisja, którą w zeszłym roku utworzył papież Benedykt XVI ma na celu, na postawie licznych teologicznych ekspertyz, przedstawić ostateczne stanowisko Kościoła w sprawie autentyczności objawień Matki Bożej w Medziugorju.

 

Długa i męcząca praca

 

Trzeba wspomnieć, że w ostatniej sesji komisji uczestniczył również arcybiskup Zagrzebia kardynał Josip Bozanić. Komisja Watykańska odbyła już kilka spotkań związanych z tym tematem, i chociaż do opinii publicznej nie wyciekło wiele informacji, dowiadujemy się, że komisja nie jest nawet blisko podjęcia ostatecznej decyzji w sprawie Medziugorja. Właśnie to przewidywane było już na samym początku pracy komisji, którą czeka długa i męcząca praca, w związku z czym końcowych rezultatów nie należy się spodziewać w szybkim czasie. To w swojej wypowiedzi dla włoskich mediów zapowiedział też Kardynał Camillo Ruini, który stoi na czele komisji.

  • ruini04

Po posiedzeniu w czerwcu tego roku, kardynał Ruini powiedział bowiem, że komisja jest jeszcze daleko od zakończenia prac. Rezultaty swojej pracy komisja ogłosi Kongregacji Nauki Wiary, która wyciągnie wnioski i przedstawi je Papieżowi Benedyktowi XVI. Dopiero wówczas ujawnione zostaną wnioski, do jakich doszła komisja.

 

Badanie widzących

 

Ivanka Ivanković-Elez była pierwszą widzącą, która w czerwcu pojawiła się przed komisją, zeznając ponoć, że nadal ukazuje się jej Matka Boża. Jak wówczas obwieściła gazeta Messaggero, Ivanka opowiedziała komisji o wszystkim co się dzieje, że Matka Boża ukazuje się jej co roku 25 czerwca, od dnia kiedy dokładnie 30 lat temu Matka Boża po raz pierwszy ukazała się widzącym w Medziugorju. Ivance ponoć, jak opisuje włoska gazeta, Matka Boża powierzyła modlitwę za przyszłość rodzin. Po tym jak przesłuchana została też Vicka Ivanković-Mijatović, na następnych sesjach komisji, pojawią się również pozostali widzący (Marija Pavlović-Lunetti, Ivan Dragićević, Mirjana Dragićević-Soldo i Jakov Čolo), aby i oni mogli zostać przesłuchani w sprawie wszystkich szczegółów dotyczących objawień Matki Bożej.

 

Dnevni list

 

www.otvoreno.ba