Zakończone seminarium dla kapłanów

 

Medjugorje

XX Międzynarodowe seminarium dla kapłanów w Medziugorju, na którym zgromadziło się 400 uczestników z około 20 krajów, zakończyło się w sobotę 11 lipca Mszą świętą, której przewodniczył ojciec Ivan-Ike Mandurić, wykładowca na tegorocznym seminarium. Seminarium rozpoczęło się w poniedziałek 6 lipca 2015 roku, wieczornym programem modlitewno-liturgicznym, a Eucharystii otwarcia przewodniczył ojciec Marinko Šakota, proboszcz Medziugorja, koncelebrujący Mszę wraz z 311 kapłanami. Temat tegorocznego seminarium brzmiał: „Pokój Wam.”

Oprócz wykładów, uczestnicy seminarium wzięli udział w regularnym programie modlitewno-liturgicznym parafii Medziugorje. W czwartek, we wczesnych godzinach porannych wspólnie odmówili modlitwę różańcową na wzgórzu Podbrdo, a w piątek odbyli Drogę Krzyżową na Križevcu. W seminarium po raz czwarty uczestniczył też ojciec Stanko Dodig, franciszkanin Kapucyn odbywający obecnie służbę w Dubrowniku. O seminarium powiedział:

„Rzecz dotyczy duchowości i dlatego tu przyjeżdżamy, aby odnowić i wzmocnić swoją duchowość, ponieważ tutaj otwiera się droga do duchowości. Do każdego należy, aby się zdecydować pójść lub nie tą drogą duchowości. Żaden wykładowca na seminarium nie może niczego nikomu przekazać na siłę, jeśli ten jest zamknięty. Do Medziugorja przyjeżdża się z otwartym sercem, aby przyjąć wszystko o czym się tutaj mówi.”