Kim jest Papież Franciszek I ?

  • habemus_papam

W środę 13 marca 2013 r., w dniu fatimskim stery łodzi Piotrowej ujął w ręce Ojciec Święty, ks. kard. Jorge Mario Bergoglio, jezuita, który jako pierwszy papież przybrał imię Franciszek na cześć św. Francisza z Asyżu.

 

 

Urodził się 17 grudnia 1936 r. w rodzinie włoskich emigrantów w Buenos Aires jako jedno z pięciorga dzieci. Ojciec jego był pracownikiem kolei. W młodości przechodził ciężką chorobę płuc. Podczas choroby przeszedł operację podczas której usunięto mu jedno płuco.

Ukończył technikum chemiczne, a następnie odpowiadając na głos powołania rozpoczął formację w seminarium duchownym w Devoto Villa niedaleko Buenos Aires.

11 marca 1958 r. wstąpił do zakonu jezuitów i udał się na studia humanistyczne w Chile. Licencjat z filozofii obronił w Colegio Máximo San José w San Miguel koło Buenos Aires, gdzie był później wykładowcą Wydziału Teologii. Teologię zgłębiał w Colegio del Salvador w Buenos Aires, a psychologię i literaturę Colegio de la Immaculada w Santa Fe.

Święcenia kapłańskie przyjął w 13 grudnia 1969 r., a cztery lata później 22 kwietnia, po trzeciej probacji odbytej w Hiszpanii, złożył uroczystą profesję. Po powrocie do kraju w zakonie pełnił takie funkcje jak: mistrz nowicjatu, wykładowca na Wydziale teologicznym, w latach 1973-1979 prowincjał jezuitów w Argentynie, rektor w San Miguel w latach 1980-1986.

20 maja 1992 r. w wieku 55 lat papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji Buenos Aires. Sakrę biskupią przyjął 27 czerwca. 3 czerwca 1997 r. Ojciec święty powołał go na arcybiskupa koadiutora z prawem następstwa, a 28 lutego 1998 r. mianował hierarchę arcybiskupem metropolitą jego rodzinnego miasta. W listopadzie 1998 r. papież mianował go ordynariuszem dla wiernych obrządków wschodnich w Argentynie.

21 lutego 2001 r. został wyniesiony przez papieża do godności kardynalskiej. Jako biskup i kardynał uczestniczył w wielu ważnych wydarzeniach kościelnych z Synodami Biskupów na czele.

W latach 2005-2011 pełnił funkcję przewodniczącego Konferencji Episkopatu Argentyny. Był członkiem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Kongregacji ds. Duchowieństwa, Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, Papieskiej Rady ds. Rodziny.

Ojciec Święty Franciszek jest pierwszym jezuitą na Tronie Piotrowym. Jest człowiekiem pokornym i skromnym. Ma osobliwe podejście do kwestii ubóstwa. Wcześniej jako biskup i kardynał po Buenos Aires wolał zawsze jeździć metrem i autobusami niż samochodem z kierowcą. Również i w Rzymie przemieszczał się pieszo lub środkami transportu publicznego. Kiedy miał świętować wstąpienie do Kolegium Kardynalskiego przekonał setki Argentyńczyków by nie lecieli z nim do Rzymu lecz pieniądze przeznaczone na podróż oddali osobom potrzebującym. Zawsze dawał innym przykład ubóstwa, uczciwości i wrażliwości na innych.

Papież już jako biskup Jorge Mario Bergoglio był zdecydowanym przeciwnikiem legalizacji związków osób tej samej płci. W 2010 r. zasłynął z konfrontacji z rządem Cristiny Fernandes de Kirchner. Wypowiedział wówczas następujące słowa:

Nie bądźmy naiwni: nie jest to tylko walka polityczna, jest to destrukcyjne roszczenie wobec Bożego planu. Nie chodzi tu o zwykłe interesy, ale o wywyższanie ojca kłamstwa, który stara się zmylić i zwieść dzieci Boże

Jest także przeciwnikiem kary śmierci, eutanazji, antykoncepcji i aborcji. Wielokrotnie stawał bezkompromisowo w obronie życia nienarodzonych.

Na poniższym filmie widać jak Ojciec Święty po wizycie w Bazylice Santa Maria Maggiore i długiej modlitwie do Matki Bożej błogosławił nienarodzone jeszcze dziecko z którym matka była w piątym miesiącu ciąży.

 

 

19 marca o godz. 9.30 na placu św. Piotra w uroczystość św. Józefa – patrona Kościoła będzie sprawowana Msza św. inaugurująca pontyfikat papieża Franciszka I.