Medziugorje przekracza nasze kompetencje

 

"Medziugorje przekracza nasze kompetencje" - mówi kardynał Puljić.

Ivan Tolj w dzienniku "Večernji list" z dnia 21 marca 2008 r. opublikował wywiad z kardynałem Vinko Puljiciem, arcybiskupem Sarajewa.

Pytanie: w ostatnio opublikowanym wywiadzie z kardynałem Tarcisio Bertone, Sekretarzem Stolicy Apostolskiej czytamy, że fenomen Medziugorja powinien być ponownie zbadany, co wywołuje liczne spekulacje. Czy Konferencja Biskupów Bośni i Hercegowiny omawiała tę kwestię i czy rzeczywiście fenomen Medziugorja będzie musiał być ponownie poddany oficjalnym badaniom?

Odpowiedź Kardynała Puljicia: Konferencja Biskupów nie omawiała tej kwestii, ponieważ fenomen Medziugorja przekracza nasze kompetencje. Z chwilą, gdy Stolica Apostolska podejmie decyzję i da nam konkretne zadanie, wtedy zastanowimy się co mamy robić. Dopóki nie nadejdą konkretne polecenia, nie ma potrzeby spekulowania. Konferencja Biskupów, już po zakończeniu prac Komisji, podjęła decyzję, aby fenomen Medziugorja otoczyć opieką duszpasterską. To nic nowego, a jedynie wprowadzenie w życie pierwszej decyzji Konferencji Biskupów w odniesieniu do fenomenu Medziugorja.